Eğitim
Giriş Tarihi : 07-12-2021 00:18   Güncelleme : 07-12-2021 00:18

Sinop Üniversitesi: Vocathlon Mesleki Girişim Maratonunda Sinop Rüzgârı Esti

Vocathlon Mesleki Girişim Maratonunda Sinop Rüzgârı Esti

Sinop Üniversitesi: Vocathlon Mesleki Girişim Maratonunda Sinop Rüzgârı Esti

Sinop, Kastamonu, Çankırı, Bartın, Zonguldak ve Karabük illerindeki meslek lisesi öğrencilerinden oluşan 14 takımın projeleriyle yarıştığı “Vocathlon: Mesleki Girişim Maratonu” sona erdi.

Üniversitemizin de paydaşları arasında yer aldığı yarışmada, Boyabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Parlayan Yıldızlar takımının hazırladığı “Bebek Arabası Otomatik Fren Kiti” projesi birinci olurken, Sinop Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beyaz Melekler takımının “Hasta Destek Sistemi (HDS)” projesi üçüncülüğe layık görüldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Mesleki Eğitim Teması kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) iş birliğiyle Ilgaz Dağı’nda düzenlenen programa; Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Dr. Serkan GENÇ, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kasım YENİGÜN, Çankırı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mehmet ERDEM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı Sayın Filiz ALSAÇ, Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Sayın Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Samet ERDEM, Sinop TSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Melih ÇINAR ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

Üç gün boyunca devam eden programın ilk aşamasında, öğrencilere yönelik atölye çalışmaları, tecrübe paylaşımı ve sunum hazırlama eğitimleri verildi.

Bu kapsamda Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Sayın Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Samet ERDEM tarafından Teknoloji Transfer Ofisimizin faaliyetleri hakkında öğrencilere bilgiler verildi.

Etkinliklerde Sinop TSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Melih ÇINAR da yarışmaya katılan öğrencilerle tecrübelerini paylaştı.

Atölye çalışmalarının tamamlanmasının ardından, yarışmaya katılan takımlar proje sunumlarını jüri huzurunda yaptılar. 14 takımın katıldığı yarışmada, jüri tarafından en başarılı 3 proje belirlendi.

Yapılan değerlendirme sonucunda; Sinop Boyabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Parlayan Yıldızlar takımının hazırladığı “Bebek Arabası Otomatik Fren Kiti” projesi birinci olurken, Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Teknik Tarım takımının hazırladığı “Çok Amaçlı Çapa Motoru” projesi ikinci oldu. Yarışmada üçüncülüğe ise Sinop Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beyaz Melekler takımının “Hasta Destek Sistemi (HDS)” projesi layık görüldü.

Törende başarılı bulunan ilk üç takıma madalya ve plaketler takdim edilerek çeşitli hediyeler verildi.

Ödül töreninde konuşan Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, yarışmayı organize eden KUZKA ve BAKKA yetkililerine teşekkür ederek dereceye giren öğrencileri tebrik etti.