Eğitim
Giriş Tarihi : 06-08-2021 22:54   Güncelleme : 06-08-2021 22:54

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizin Şimdiki Hedefi: “ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” Belgesi

Nisan ayında “TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi”nin alındığı Üniversitemizde, kalite düzeyini güçlendirme çalışmaları artarak devam ediyor

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizin Şimdiki Hedefi: “ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” Belgesi

Nisan ayında “TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi”nin alındığı Üniversitemizde, kalite düzeyini güçlendirme çalışmaları artarak devam ediyor.

Üniversitemiz bu kapsamda bilgi güvenliğini sağlayacak “ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” belgesinin alınması için de çalışma başlattı.

Güvenli bir bilişim sisteminin kurulması ve etkin bir bilgi güvenlik yönetim sisteminin oluşturulmasını amaçlayan ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi ile Üniversitemizde kalitenin artırılması, standartların geliştirilmesi ve iç paydaşların beklentilerinin en iyi şekilde karşılanması hedefleniyor.

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmaları öncesi, personellerimize yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Fakülte Dekanlarımız, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz, Daire Başkanlarımız ve akademik-idari personelimiz katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bilgi İşlem Daire Başkanımız Sayın Yüksel SANDALCI, “Sayın Rektörümüzün tensipleriyle, ISO 27001 Bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulumu, bir dizi eğitim ve sızma testini içeren çalışmamızı TURKSAT üzerinden alt yüklenici Firma NK Bilişim ile başlatmış bulunuyoruz. Hedefimiz bu süreci ISO/IEC 27001 sertifikasıyla ile sonuçlandırmak. Üniversitemizin bu sertifikayı almasıyla Bilgi İşlem Daire başkanlığımızca yürütülen hizmetlerin ‘Uluslararası standartları sağladığı’ belgelendirilmiş olacaktır” dedi.

Ardından konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN da değişen ve gelişen dünya koşullarında bilginin korunması gerektiğini ifade ederek bu yönüyle ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin Üniversitemiz için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Üniversitemizin yakın zamanda “TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” aldığını hatırlatan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Kalite yönetim sisteminde olduğu gibi, bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulumu ve işletilmesi de bir süreçtir. Tüm personelimizin bu sürece olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Üniversitemizin ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemini tüm birimlerinde etkin bir şekilde uyguladığını belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesinin alınmasıyla birlikte, kalite yönetim sisteminin daha da güçleneceğini söyledi.

Konuşmaların ardından NK Bilişim Firması Genel Müdür Yardımcısı Sayın Akif UZUN tarafından ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin kurulum aşaması ve sistemin Üniversitemize sağlayacağı katkılara ilişkin sunum yapıldı.  

Sayın Akif UZUN, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında ilerleyen günlerde personelimize yönelik “Temel BGS”, “Dokümantasyon” “Varlık ve Risk”, “Parola”, “Güvenli Olmayan Yazılımlar”, “E-Posta”, “Sosyal Mühendislik”, “İnternet Güvenliği” ve “Yasal Sorumluluklar” gibi konularda eğitimlerin verileceğini de ifade etti.

NK Bilişim Firması Genel Müdür Yardımcısı Sayın Akif UZUN, toplantı sonrası Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI da eşlik etti.