Eğitim
Giriş Tarihi : 05-11-2021 19:31   Güncelleme : 05-11-2021 19:31

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizden İlçe Yerleşkelerinde Sıfır Atık Seferberliği

Üniversitemizden İlçe Yerleşkelerinde Sıfır Atık Seferberliği

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizden İlçe Yerleşkelerinde Sıfır Atık Seferberliği

Üniversitemiz, çevre kirliliğinin önlenmesi, atık oluşumunun azaltılması, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakılması ve ekonomiye katma değer sağlanması amacıyla tüm birimlerinde Sıfır Atık Projesini etkin bir şekilde uygulamaya devam ediyor.

Yürüttüğü başarılı çalışmalar sonucu 7 farklı biriminde Temel Seviyede Sıfır Atık Belgesi alan Üniversitemiz, ilçe yerleşkelerimizde de Sıfır Atık Yönetim Sistemini oluşturmak için harekete geçti.

Bu kapsamda Ayancık, Boyabat, Durağan, Gerze ve Türkeli yerleşkelerindeki ortak kullanım alanlarına atık toplama kutuları yerleştirilirken, dış mekanlarda ise tehlikesiz ve tehlikeli atık depolama alanları oluşturuldu.

Ayrıca Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığınca öğrencilerimiz ile personelimizin ilgisini çekerek Sıfır Atık konusunda farkındalığı artırmak amacıyla tasarlanan Atık Toplama Potaları da ilçe yerleşkelerimizdeki öğrenci ve personelimizin kullanıma sunuldu.

Yapılan bu çalışmayla birlikte, yerleşkelerimizden çıkabilecek tüm atıklar, yerleşkelere özgü hazırlanan atık yönetim planları çerçevesinde yönetilecek.

İlçe yerleşkelerimizde Sıfır Atık Yönetim Sistemine yönelik çalışmalar tamamlandığında ise Sıfır Atık Belgesi için başvurular yapılacak.