Eğitim
Giriş Tarihi : 17-12-2021 03:11   Güncelleme : 17-12-2021 03:11

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde Uluslararası Öğrenci Buluşması

Üniversitemizde Uluslararası Öğrenci Buluşması

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde Uluslararası Öğrenci Buluşması

Sinop’ta yükseköğretimine devam eden yabancı uyruklu öğrencilerimizin sosyal uyumunu desteklemek, hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla Üniversitemiz ile Sinop İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından “Uluslararası Öğrencilerle Buluşma” programı düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI ve Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ile İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Muhammed Emin ALTUN, Akademisyenlerimiz, Göç İdaresi Çalışanları ve Üniversitemizin farklı birimlerinde öğrenim gören Yabancı Uyruklu Öğrencilerimiz Katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Üniversitemizde eğitim alan uluslararası öğrencilerimizi ülkelerinin gönüllü elçileri olarak gördüklerini belirterek “Birbirimizi tanımamız, birbirimizin farklılıklarını keşfetmemiz, bizlerde yeni ufukların açılmasına sebep olacaktır. Zira farklılıklarımız, zenginliğimizdir. Sizler, modern dünyayı tanıyan yapınızla, farklılıklara gösterdiğiniz müsamaha ile gönüllü medeniyet elçiliği yapacaksınız. Biz sizlere güveniyoruz. Biliyoruz ki insanlığın özlemini duyduğu adil, sevgi dolu, barışçıl bir dünya, yeniden bu topraklardan, Anadolu’dan yeşerecektir. Din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeden yaptıkları faaliyetlerle ülkeler arasındaki sınırların ortadan kaldırılmasını, kardeşlik ve dostluk köprülerinin inşa edilmesini fevkalade anlamlı buluyorum. Siz misafir öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerimizi tanımaları ve gönüllerinizin bir köşesinde Türkiye sıcaklığının kalması, bizim için türlü gayretin üzerinde olduğunu bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Sinop İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Muhammed Emin ALTUN ise uluslararası öğrencilere yönelik Göç İdaresince yürütülen ikamet izinleri, uluslararası koruma ve geçici koruma işlemlerine ilişkin bilgiler verdi.

İl Göç Uzmanı Sayın Tuğçe SEFERCİK ise Uluslararası İş Gücü kanunu kapsamında, Yabancı Uyruklulara ülkemizde sağlanan çalışma izinleri ve şartlarına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Programda son olarak konuşan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Özgür SARI ise Türkiye’nin sosyal yapısı ile örf ve adetlere yönelik günlük hayatta dikkat edilmesi gereken kurallara hakkında bilgiler paylaştı.

Sayın Prof. Dr. Özgür SARI ayrıca, Türkiye’nin yükseköğretim yapısına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, uluslararası öğrencilerimize Üniversitemizin Türkiye ve dünyadaki mevcut durumunu anlattı.

Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, uluslararası öğrencilerimizin ülkemize ve Üniversitemize uyum sağlaması bakımından düzenlenen eğitimin oldukça verimli geçtiğini belirterek, sunumlarıyla programa katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Program, Teşekkür Belgesi takdimi ve katılımcılara verilen ikramla sona erdi.