Eğitim
Giriş Tarihi : 23-11-2021 23:07   Güncelleme : 23-11-2021 23:07

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde “Sinopenin Kuruluş Mitosu Üzerine Söylenceler” Başlıklı Konferans Düzenlendi

Üniversitemizde “Sinopenin Kuruluş Mitosu Üzerine Söylenceler” Başlıklı Konferans Düzenlendi

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde “Sinopenin Kuruluş Mitosu Üzerine Söylenceler” Başlıklı Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ile Arkeoloji Öğrenci Kulübü tarafından “Arkeolojik ve Tarihi Yönleriyle Sinop” konulu konferans serisi kapsamında “Sinopenin Kuruluş Mitosu Üzerine Söylenceler” başlıklı konferans düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Sinop Müze Müdürü Sayın Hüseyin VURAL, Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Öğrenci Kulübü Akademik Danışmanı Sayın Dr. Öğr. Üyesi Gülseren KAN ŞAHİN, Bahçeşehir Koleji Müdürü Sayın Barış MERT, Akademik ve İdari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI açış konuşması gerçekleştirdi.

Konuşmasında “Sinopenin Kuruluş Mitosu Üzerine Söylenceler” başlıklı konferansın başarılı geçmesi temennisinde bulunan Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, “Bundan sonraki “Arkeolojik ve Tarihi Yönleriyle Sinop” söyleşilerinin sadece Üniversitemiz personeline ve öğrencilerimizle sınırlı kalmayıp aynı zaman da dış paydaşlarımız olan Sinop ilindeki kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte organizasyonlar yapılmasını, hatta fiziki mekân olarak onların mekanlarının kullanılmasını ve bu sayede birlik ve beraberliğin artırılması, ortak sinerji oluşturulmasını Sinop Üniversitesi Rektörlüğü olarak önemsiyoruz.” dedi.   

Ardından Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Nazlı YILDIRIM tarafından “Sinopenin Kuruluş Mitosu Üzerine Söylenceler” konulu konferans verildi.

Konuşmasında Sinop’un tarihçesinden bahseden Sayın Doç. Dr. Nazlı YILDIRIM, Sinope kentinin mitolojik kurucuları ve bu kurucularla bağlantılı mitolojik hikayeleri dinleyicilerle paylaştı.

Sinope kentinin Yunanlı kahramanlar tarafından kolonileştirildiğine inanıldığını anlatan Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Nazlı YILDIRIM, “Söz konusu antik kaynaklar ışığında Sinope kentinin, Herakles’in Amazonlar Kraliçesi Hippolyte’nin büyülü kemerini alması mitosu ya da Argonautlar Efsanesi ile bağlantılı olarak Thessalia Bölgesi’nden gelen Autolykos, Deileon ve Phlogios adında Yunanlı kahramanlar tarafından kolonileştirildiğine inanıldığı anlaşılmaktadır. Kentte kurulan bu ilk koloni hareketi sonrasında Habrondas, Koos ve Kretines adlı Miletoslular tarafından ikinci bir koloninin daha kurulduğu bildirilmektedir. Antik kaynaklarda kurucu olarak Thessalialı ya da Miletoslu pek çok erkek ktistesin adı geçmesine rağmen Sinope kenti, adını Sinope adında bir kadın ktistesten almıştır ancak bu kadın karakterin kimliği ve kökeni tartışmalıdır. Antik kaynaklar bu kadın karakterin bir Amazon ya da bir Nymphe olduğu konusunda iki farklı bilgi aktarmaktadırlar.” dedi.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, konuşmacı Sayın Doç. Dr. Nazlı YILDIRIM’a hediye takdiminde bulundu.