Eğitim
Giriş Tarihi : 31-05-2021 22:21   Güncelleme : 31-05-2021 22:21

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde ‘İstanbul’un Fethi’ Söyleşisi

Tarih alanında pek çok önemli çalışmaya imza atan Sayın Prof

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde ‘İstanbul’un Fethi’ Söyleşisi

Tarih alanında pek çok önemli çalışmaya imza atan Sayın Prof. Dr. Feridun Mustafa EMECEN, İstanbul’un Fethi’nin bilinmeyen yönlerini Üniversitemiz YouTube kanalında anlattı.

İstanbul’un Fethi’nin 568. Yıl dönümü dolayısıyla Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen söyleşinin konuğu 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Feridun Mustafa EMECEN oldu.

Moderatörlüğünü Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Serkan YAZICI’ın üstlendiği söyleşide, Fatih Sultan Mehmed’in siyasi kişiliği ve İstanbul’un Fethi’nin bilinmeyen yönleri ele alındı.

Sayın Prof. Dr. Feridun Mustafa EMECEN konuşmasında İstanbul’un hem Doğu hem de Batı dünyası için büyük önem arz eden bir şehir olduğunu belirterek Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesindeki gayeyi ve bu doğrultudaki çalışmalarını anlattı.

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u almak için büyük bir çaba harcadığını belirten Sayın Prof. Dr. Feridun Mustafa EMECEN, fethin hazırlık aşamalarını ve kuşatma boyunca yaşananları da bilinmeyen yönleriyle aktardı.