Eğitim
Giriş Tarihi : 05-11-2021 20:37   Güncelleme : 05-11-2021 20:37

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde Görevli Bilim İnsanları, 2 Yeni Deniz Canlısı Keşfetti

Üniversitemizde Görevli Bilim İnsanları, 2 Yeni Deniz Canlısı Keşfetti

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde Görevli Bilim İnsanları, 2 Yeni Deniz Canlısı Keşfetti

Üniversitemizin de içinde yer aldığı bilimsel çalışmada, bugüne kadar keşfedilmemiş 2 yeni deniz canlısı türü dünya literatürüne kazandırıldı. Yapılan keşif uluslararası bilim dergisinde yayımlandı.

Üniversitemiz Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Güley KURT COŞKUN ve öğrencisi Sayın Dr. Sevgi KUŞ ile Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Melih ERTAN ÇINAR, Karadeniz ve Marmara Denizi kıyılarında dağılım gösteren Nephtyidae (Annelida) familyası üyeleriyle ilgili kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi.

Çalışma sonucunda saptanan 6 poliket türünden iki tanesi bilim dünyası için ilk kez adlandırılıp tanımlandı. Türlerden birisi “Sinop” şehrine atfen Nephtys sinopensis, diğeri ise Türkiye’ye atfen inermonephtys turcica olarak isimlendirildi.

“TÜR OLARAK ÇOK FAZLALAR”

Çalışmayla ilgili bilgi veren Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Güley KURT COŞKUN, “Poliketler, yoğun olarak denizlerde dağılım gösteren omurgasız canlılar. Bunlar deniz tabanında en sığ bölgelerden, derin deniz çukurlarına kadar olan bölgelerde yaşıyor. Çok çeşitli bir yaşam döngüsüne, yaşam stratejisine sahipler. O kadar çok türe sahip olmaları poliketleri bizim de değişik alanlarda değerlendirmemizi sağlıyor. Bunlara örnek verecek olursak kirlilik izleme çalışmalarında poliketleri indikatör türü olarak kullanıyoruz. Onun dışında poliketler yine akua kültürde canlı yem olarak kullanılıyor. Olta balıkçılığında balık yemi olarak kullanılan türleri de var” dedi. 

ÇALIŞMADA SİNOP VE TÜRKİYE’NİN ADI DUYURULDU

Yapılan keşiflerin Türkiye’nin biyoçeşitliliğine katkı sağladığını belirten Dr. Kuş, “Nephtys sinopensis tip lokalitesi Karadeniz olduğu için ismini Sinop’tan alıyor. Birazda burada yaşadığım, eğitimimi burada aldığım için böyle bir isim vermek istedik. Diğer inermonephtys turcica ise Marmara, Ege denizi ve levant denizine dağılımı olan bir tür. Onun ismi de Türk isminden geliyor. Yeni bir tür bulmak bizim çalışmalarımızda olukça değerli bir şey. Bunlardan biri olmak beni de çok mutlu etti. Çalışmalara yine devam edeceğiz. Türkiye’nin biyoçeşitliliğine oldukça katkı yapacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışma ve keşiflerle hazırlanan makale, hayvan taksonomisi alanındaki saygın uluslararası dergilerden Zootaxa’da yayımlandı.