Eğitim
Giriş Tarihi : 04-12-2021 00:52   Güncelleme : 04-12-2021 00:52

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı Yapıldı

Üniversitemizde Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı Yapıldı

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı Yapıldı

Sinop Kestane Balı’na coğrafi işaret belgesi alarak SİNATE adıyla marka değeri kazandıran Üniversitemiz, bal üretiminde verimin artırılmasına yönelik bilimsel çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Üniversitemiz Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Sinop ve ilçelerinden gelen üreticilerimize yönelik Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı düzenlendi.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen çalıştaya; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Vali Yardımcısı Sayın Abdullah ŞAHİN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Yakup ÜÇÜNCÜOĞLU, Sinop Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Bekir Yücel TANRIKULU, Sinop Ticaret İl Müdürü Sayın Yavuz Selim AYKAN, AK Parti Sinop İl Başkanı Sayın Uğur GİRESUN, Boyabat Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sayın Murat USTA, İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Fatih ÖZÇELİK, Üniversitemiz Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Doç. Dr. Emire ELMAS, Sinop Arıcılar Birliği Başkanı Sayın Şenol TABAK, SÜDAM Müdür Yardımcıları Sayın Doç.

Rıza BAYRAK ve Sayın Dr. Öğr. Üyesi Dilek SAĞIR ile Sinop, Ayancık, Erfelek ve Türkeli ilçelerinden gelen arı üreticileri ve yetiştiricileri katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Üniversitemizin girişimleriyle Sinop kestane balının coğrafi işaret belgesi aldığını ve SİNATE adıyla markalaşma sürecini tamamladığını ifade ederek, nihai hedeflerinin Sinop kestane balını ülkemiz ve dünya pazarında açmak olduğunu söyledi.

Bu doğrultuda Üniversitemiz bünyesinde bal dolum ve paketleme tesisi kurmayı hedeflediklerini belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Böylece hem üreticilerimizin emeğini korumayı hem de Sinop kestane balını sahtelerinden ayrıştırarak tüketicilerimizi sağlıklı ve güvenli bal ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Sinop Üniversitesi olarak tüm aşamalarda üreticilerimizle iş birliği halinde olduklarını ve onlara rehberlik hizmeti sunmaya devam ettiklerini belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, daha önce bal üreticilerinin talep ve beklentilerinin dinlendiği “Sinop Kestane Balı Üretimi ve Pazarlama Sorunları” başlıklı toplantılarının ardından, bugün de “Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı” ile sektörün uzman isimlerini üreticilerle buluşturduklarını söyledi.

Rektörümüz, bal üretimi ve arı yetiştiriciliğine ilişkin önemli bilgilerin paylaşılacağı çalıştayın, üreticilerimiz için verimli geçmesini temenni ederek katılan tüm davetlilere teşekkür etti.

Ardından konuşan Sinop Arıcılar Birliği Başkanı Sayın Şenol TABAK ise düzenlenen çalıştayın arıcılar ve bal yetiştiricilerine önemli deneyimler kazandıracağını belirterek etkinliği organize eden Üniversitemize teşekkürlerini sundu.

Daha sonra söz alan AK Parti Sinop İl Başkanı Sayın Uğur GİRESUN da, Sinop kestane balının coğrafi işaret belgesi almasına ve markalaşmasına önemli katkılar sağlayan Üniversitemize teşekkür ederek, bundan sonraki süreçte Sinop’un kestane balı üretiminde merkeze dönüşmesi için hep birlikte çalışacaklarını söyledi.

Sayın İl Başkanı Uğur GİRESUN, kendilerinin de gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarının altını çizdi.

Programa katılan Sinop Vali Yardımcısı Sayın Abdullah ŞAHİN ise Sinop’un turizmde olduğu kadar orman ve bal ürünlerinde de zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirterek Üniversitemizin bu noktadaki çabalarını takdirle karşıladığını dile getirdi.

Vali Yardımcımız Sayın Abdullah ŞAHİN, kestane balının standartlara uygun şekilde pazara açılmasının Sinop ve bölge ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Protokol konuşmaları sonrası, Sinop kestane balının coğrafi işaret belgesi alma sürecinde Üniversitemize katkı sağlayan kurum ve kuruluş temsilcileri ile üreticilerimize teşekkür belgesi takdim edildi.

Üreticilerimizden Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayına Yoğun İlgi

Açılış programının ardından Üniversitemiz Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Arı Ürünleri ve Arıcılık Çalıştayı’na geçildi.

Çalıştay, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.

Sevgi KOLAYLI’nın “Arı Ürünleri” başlıklı sunumuyla başladı.

Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ahmet GÜLER tarafından katılımcılara “Bal Arısında Koloni Yönetimi” anlatıldı.

Çalıştayımız son olarak konuşan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Meral KEKEÇOĞLU ise “Türkiye’de Bal Arısı Çeşitliliği ve Sinop’ta Bal Arısıyla İlgili Çalışmalar” hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Bal üreticilerimizin yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda, günümüzde arı üreticilerimizin yaşadığı sorunlar ve bal üretiminde verimin artırılması için uygulanması gereken yöntemler kapsamlı olarak ele alındı.

.