Eğitim
Giriş Tarihi : 04-02-2022 20:58   Güncelleme : 04-02-2022 20:58

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde 4 Şubat Dünya Kanser Günü Etkinliği

Üniversitemizde 4 Şubat Dünya Kanser Günü Etkinliği

Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde 4 Şubat Dünya Kanser Günü Etkinliği

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle “Kanser ve Sigara” başlıklı konferans programı düzenlendi. Programda, kanser riskini artıran tütün ve tütün ürünlerinin zararları üzerinde duruldu.

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Sayın Kamil DEMİRCİ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Hülya TURAN, Genel Sekreterimiz Sayın Ali ALTUNGEYİK ile Akademik ve İdari Personelimiz katıldı.

Konferans, Sağlık Bilimleri Fakültemizden Dr. Öğr. Üyesi Sayın Dilek SAĞIR tarafından gerçekleştirilen “Kanser Biyolojisi ve Kanserde Sınırlandırma” başlıklı sunumla başladı. 

Kanser hastalığının, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre en yüksek ölüm oranına sahip hastalıklar arasında yer aldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Sayın Dilek SAĞIR, kanserin tanımı, nasıl geliştiği ve kansere sebebiyet veren risk faktörleri hakkında bilgiler verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Sayın Dilek SAĞIR konuşmasında, kanser riskini önlemede erken teşhisin önemine de dikkat çekti.

Ardından konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Sayın Bilge BAL ÖZKAPTAN ise “Kanser-Sigara İlişkisi ve Kanserden Korunma Yöntemleri” hakkında bilgiler verdi.

Sigara dumanının binlerce zararlı kimyasal içerdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Sayın Bilge BAL ÖZKAPTAN, bu kimyasal maddelerin birçok kanser hastalığına davetiye çıkardığını ifade etti.

Sigaranın aynı zamanda kanser tedavisini olumsuz yönde etkinliğini de söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Sayın Bilge BAL ÖZKAPTAN, yol yakınken sigarayı bırakmanın kişiyi kanserden kurtarabileceğini dile getirdi.

Program hediye takdiminin ardından sona erdi.