Eğitim
Giriş Tarihi : 18-01-2022 13:38   Güncelleme : 18-01-2022 13:38

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz Tüm Yerleşkelerinde Sıfır Atık Belgesi Aldı

Üniversitemiz Tüm Yerleşkelerinde Sıfır Atık Belgesi Aldı

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz Tüm Yerleşkelerinde Sıfır Atık Belgesi Aldı

Üniversitemiz, tüm yerleşkelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliğinde yer alan kriterleri yerine getirerek, Temel Seviyede “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

2019 yılı şubat ayı itibarı ile “Sıfır Atık Projesine” dâhil olarak tüm birimlerinde çevre ve atık yönetimi seferberliği başlatan Üniversitemiz, yürüttüğü başarılı çalışmalar sonucunda; SÜBİTAM, İlahiyat Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli ve Meslek Yüksekokulu yerleşkelerinde atık yönetimi sistemini oluşturarak “Sıfır Atık Belgesi”ne layık görüldü.

Birimlerinin tamamında sıfır atık yönetim sistemini oluşturmak için çalışmalarına yoğunluk veren Üniversitemiz, Spor Bilimleri Fakültesi ve Öğrenci Yaşam Merkezi ile Ayancık, Boyabat, Durağan, Gerze ve Türkeli yerleşkelerinde de Temel Seviyede “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Böylece Üniversitemize ait yerleşkelerin tamamında “Sıfır Atık Belgesi” alınmış oldu.

Üniversitemiz, Sıfır Atık Yönetimini Etkin Bir Şekilde Uyguluyor

Personel ve öğrencilerin kullandığı tüm yerleşkelere sıfır atık kumbaraları yerleştirerek atıkları kaynağında ayrıştıran ve oluşturduğu geçici atık depolama alanı ile geri dönüşüm sürecine destek veren Üniversitemiz, Sıfır Atık konusunda farkındalığı artırmak amacıyla da Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından tasarlanan Atık Toplama Potalarını öğrenci ve personelimizin kullanımına sundu.

“Çevre Duyarlılığı Konusunda Örnek Bir Üniversiteyiz“

Tüm yerleşkelerinde “Sıfır Atık Belgesi” almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, Atıkların azaltılması, çevre kirliliğinin önlenmesi, sürdürülebilir çevre ve yaşanabilir bir dünya için hepimize sorumlulukların düştüğünü hatırlattı.

Sinop Üniversitesi olarak ‘sıfır atık’ olgusunu ilke edindiklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, “Bilinçli öğrencisi, duyarlı personeliyle Üniversitemiz çevre duyarlılığı konusunda örnek bir üniversitedir. Genç nesillerin geleceklerini şekillendiren bir üniversite olarak hedefimiz yarınlara daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmektir” dedi.