Eğitim
Giriş Tarihi : 18-11-2021 20:33   Güncelleme : 18-11-2021 20:33

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz, Sosyal Bilimler Alanındaki Metodoloji Çalışmalarını Uluslararası Kongrede Ele Alıyor

Üniversitemiz, Sosyal Bilimler Alanındaki Metodoloji Çalışmalarını Uluslararası Kongrede Ele Alıyor

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz, Sosyal Bilimler Alanındaki Metodoloji Çalışmalarını Uluslararası Kongrede Ele Alıyor

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından “Geçmişten Günümüze Metodoloji Çalışmaları” başlığıyla düzenlenen “Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” başladı.

18-20 Kasım 2021 tarihleri arasında hibrit yöntemle gerçekleştirilecek olan kongrenin açılış programı, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde yüz yüze yapıldı.

Programa; Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Eğitim Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Savaş BAŞTÜRK, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa KARAKAYA, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Sabri BİLGİN, Öğretim Elemanlarımız, İdari Personelimiz ve Öğrencilerimiz katıldı.

COVID-19 rahatsızlığı geçirmesi sebebiyle, açılış programına tedavi gördüğü Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nden canlı bağlantı ile katılan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, davetliler arasında olamamaktan üzüntü duyduğunu belirterek, Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Ardından konuşan Rektör Vekilimiz Sayın Prof.

Hülya TURAN ise Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin Sosyal Bilimlerde metodoloji tartışmalarına katkı sağlayacağını ve yeni bakış açıları ortaya koyacağını ifade etti.

Fen bilimlerinde ve sağlık bilimlerinde olduğu gibi, sosyal bilimlerde de bütün branşları kapsayan tek bir yöntemden bahsetmenin imkansız olduğunu söyleyen Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, “Sosyal bilimlerde neredeyse her bir branşta, takip edilmesi gereken farklı metodolojiden/yöntemden bahsetmek olasıdır. Bu nedenle kongremizin adı Geçmişten Günümüze Metodoloji Çalışmaları adını taşımaktadır. Yani bu kongre sayesinde genç araştırmacılarımız sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki yeni metodoloji çalışmalarıyla tanışacak ve bunları yapacakları araştırmalarda kullanma şansı yakalayarak aynı alanda bilim yapan akademi dünyası ile aynı dili kullanma ayrıcalığı yakalayacaklardır. Kongremizin bunun yanında daha birçok olumlu sonucun oluşmasında katkı sağlayacağına inanmaktayım” diye konuştu.

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin Üniversitemize ve bilim dünyasına faydalı olmasını dileyen Rektör Vekilimiz konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi”nin gerçekleştirilmesine imkan sağlayan Sempozyum Onursal Başkanı Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN’a, Sempozyumun düzenlenme sürecindeki katkılarından dolayı Sempozyum Başkanı Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet TABAK’a, Düzenleme Kurulu’na ve Sekreterya’ya, bildirileri değerlendiren Bilim Kuruluna, Oturum Başkanlarına, bildiri sunumları ile katkı sağlayan akademisyenlerimize, ayrıca sempozyumda gerekli hazırlıklar için katkı sağlayan Üniversitemiz birimleri ile personelimize çok teşekkür ediyorum.”

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, protokol konuşmaları sonrasında yapılan Açılış Paneli ile başladı.

Moderatörlüğünü İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Muzaffer BARLAK’ın üstlendiği açılış paneline; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Recep ARDOĞAN, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyelerimiz Sayın Prof. Dr. Serkan YAZICI ve Sayın Doç. Dr. Nuriye ÇELİK konuşmacı olarak katıldı.

Açılış panelinin ardından Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ve Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI tarafından panele bildirileriyle katkı sunan Hocalarımıza hediye takdiminde bulunuldu.

Açılış Paneli yüz yüze yapılan Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 20 Kasım 2021 Cumartesi gününe kadar çevrim içi oturumlarla devam edecek.

10 oturumda toplam 35 bildirinin sunulacağı kongrede,  sosyal bilimler alanında geçmişten günümüze yapılan metodoloji çalışmaları ele alınacak.

Sempozyumda sunulan bildiriler Üniversitemiz tarafından kitaplaştırılarak bu alanda çalışma yapan bilim insanlarına ve araştırmacılara katkı sağlayacak.

.