Eğitim
Giriş Tarihi : 02-12-2021 19:16   Güncelleme : 02-12-2021 19:16

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz Karadeniz Bölgesinde “Güvenli Kampüs Belgesi” Alan İlk Üniversite Oldu

Üniversitemiz Karadeniz Bölgesinde “Güvenli Kampüs Belgesi” Alan İlk Üniversite Oldu

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz Karadeniz Bölgesinde “Güvenli Kampüs Belgesi” Alan İlk Üniversite Oldu

Üniversitemiz, hayata geçirdiği uygulama ve tedbirler neticesinde pandemi riskini en aza indirerek Karadeniz Bölgesi’nde “Güvenli Kampüs” unvanını alan ilk üniversite oldu.

Öğrenci ve personelimizin kullandığı sosyal yaşam alanlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Belgelendirme Programı şartlarını yerine getiren Sinop Üniversitesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan Dış Tetkik sürecini başarıyla tamamlayarak “Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi” almaya hak kazandı.

Covid-19 tehdidinin ilk ortaya çıktığı andan itibaren iç ve dış paydaşların sağlığını güvence altına almak amacıyla titiz bir çalışma yürüten Üniversitemiz, bu çabalarını “Güvenli Kampüs” unvanıyla tescillemek için Türk Standardları Enstitüsü’ne başvuruda bulundu.

Ön değerlendirme sürecinin ardından TSE’den gelen uzman ekipler, iki gün boyunca Covid-19 salgınına yönelik Üniversitemizde uygulanan tedbirleri yerinde inceledi.

Yapılan denetimlerde, Üniversitemizde salgından korunma yöntemleri, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması ve bilgilendirme/farkındalık çalışmaları detaylı olarak tetkik edildi.

Denetimlerin ardından birimlerimizde pandemi ile mücadeleye yönelik korunma ve kontrol önlemlerinin etkin bir şekilde uyguladığını tespit eden TSE ekipleri, Üniversitemize “Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi”nin verilmesini kararlaştırdılar.

Saha ziyaretleri sonrası çevrim içi olarak yapılan Dış Tetkik Değerlendirme Toplantısı’na; Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Genel Sekreter Vekilimiz Sayın Ali ALTUNGEYİK, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Samsun Belgelendirme Müdürü Sayın Erol KAYGI ve TSE Uzman Tetkikçisi Sayın Emel ÖZCAN ile Akademik ve İdari Birim Yöneticilerimiz katıldı.

Toplantıda konuşan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Samsun Belgelendirme Müdürü Sayın Erol KAYGI, iki gün süren denetimlerde, Üniversitemiz personelinin salgına karşı gerekli farkındalığa sahip olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Üniversite Personelinde Salgına Karşı Gerekli Farkındalık Oluşmuş

Ziyaret ettikleri tüm birimlerde salgına karşı gerekli tedbirlerin başarıyla uygulandığını memnuniyetle ifade eden Sayın Erol KAYGI, ortak kullanım alanlarını Covid-19 tedbirlerine uygun hale getirerek öğrencilerimizin, personelimizin ve tüm dış paydaşlarımızın sağlığının korunması için gerekli adımları atan Üniversitemiz Yönetimine teşekkür etti.

TSE Uzman Tetkikçisi Sayın Emel ÖZCAN ise Üniversitemizdeki salgın tedbirlerinin “Güvenli Kampüs Belgesi” için gerekli koşulları karşıladığını söyledi.

Dr. Nihat DALGIN ve Üniversitemiz yönetimine bu noktadaki çabaları için teşekkürlerini sundu.

“Karadeniz’de Güvenli Kampüs Belgesi Alan İlk Üniversite Olduk“

Ardından konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN ise Karadeniz Bölgesi’nde “Güvenli Kampüs” belgesini alan ilk üniversite olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.

Günümüzde üniversitelerin başarısının yalnızca eğitim kalitesiyle değil aynı zamanda kampüslerinin daha yaşanabilir olmasıyla da ölçüldüğünü söyleyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, pandeminin ilk ortaya çıktığı andan itibaren öğrenci ve personelimizi virüs tehlikesinden korumak için hızlı ve etkin önlemler aldıklarını belirtti. Rektörümüz, bu süreçte bir yandan bilimsel faaliyetler ve eğitim-öğretim süreçlerinin kesintiye uğramadan sürmesi için çalıştıklarını, diğer yandan da kampüsümüzde salgın tehdidinin en aza indirilmesi için bir dizi önlem aldıklarını ifade etti.

Bu doğrultudaki yoğun gayret ve çalışmalarıyla Karadeniz Bölgesinde ‘Güvenli Kampüs Belgesi’ alan ilk üniversite olduklarını dile getiren Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, Sinop Üniversitesi olarak tüm hizmetlerini, kalite standartlarına taşımaya devam edeceklerinin altını çizdi..