Eğitim
Giriş Tarihi : 21-12-2021 21:39   Güncelleme : 21-12-2021 21:39

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz, “ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası”nı Aldı

Üniversitemiz, “ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası”nı Aldı

Sinop Üniversitesi: Üniversitemiz, “ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası”nı Aldı

Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı kapsamında uluslararası standartlardaki eğitim, tarama ve test süreçlerini başarı ile tamamlayan Üniversitemiz, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası ve Bayrağını teslim aldı.

Tüm çalışanlarımıza ve öğrencilerimize daha güvenli bir bilişim hizmeti sunmak amacıyla bir dizi yeni önlem ve uygulamayı hayata geçiren Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, bilgi güvenliği konusundaki yetkinliğini uluslararası düzeyde belgelendirmek için 30 Kasım 2021 Salı günü TÜRKAK tarafından akredite edilen BBS Belgelendirme Firmasınca dış tetkik sürecine tabi tutulmuştu.

Yapılan denetimlerde bilgi güvenliği konusunda gerekli kriterleri taşıdığı tespit edilen Üniversitemize, bilişim teknolojileri alanında en değerli yetkinlik belgesi olan “ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası”nın verilmesi kararlaştırılmıştı.

Üniversitemiz Sertifikasını ve Bayrağını Teslim Aldı

Başarıyla tamamlanan dış tetkik sürecinin ardından 21 Aralık 2021 tarihi itibariyle ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasını ve Bayrağını teslim alan Üniversitemiz, bilgi güvenliği konusundaki yetkinliğini uluslararası düzeyde belgelendirmiş oldu.

Rektörümüz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Personelini Makamında Misafir Etti

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasının alınma sürecinde büyük bir çaba ortaya koyan Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Personelimizi makamında misafir etti.

“Kaliteyi Tüm Çalışmalarımızın Merkezine Alıyoruz“

Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI ve Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ile Bilgi İşlem Daire Başkanımız Sayın Yüksel SANDALCI’nın da eşlik ettiği görüşmede, sürece katkı sağlayan personelimize teşekkürlerini sunan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Topluma hizmet gibi çok önemli bir misyonu olan Üniversitemizin sürekli gelişmesi, yenilenmesi ve değişen ihtiyaçlara cevap verebilmesi gerekmektedir. Bu noktada kaliteyi tüm çalışmalarımızın merkezine alıyoruz” dedi.

Bilginin giderek daha da önemli hale geldiğine dikkati çeken Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Bilgi bir taraftan çok kolay ulaşılabilir ve üretilebilir hale geldi, aynı zamanda bilginin güvenliği, saklanması ve paylaşılmasıyla ilgili meseleler de ayrı bir alan olarak karşımıza çıktı. Üniversitemiz bu anlayışla sistem ve ağ alt yapısını güçlendirme ve siber güvenlik tedbirlerini artırma konusunda gerekli çalışmaları yaparak bilişim teknolojileri alanında en değerli yetkinlik belgesi olan ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasını almaya hak kazandı. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.