Eğitim
Giriş Tarihi : 02-12-2021 00:09   Güncelleme : 02-12-2021 00:09

Sinop Üniversitesi: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğrencilerimiz Sektörün Başarılı İsimleriyle Buluştu

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğrencilerimiz Sektörün Başarılı İsimleriyle Buluştu

Sinop Üniversitesi: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğrencilerimiz Sektörün Başarılı İsimleriyle Buluştu

Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimize yönelik Uygulamalı Mutfak Eğitimi başlıklı kariyer söyleşisi düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye; Rektör Yardımcımız ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Yüksekokul Müdür Yardımcılarımız Sayın Doç. Dr. Ercan KARAÇAR, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Olca SEZEN DOĞANCILI, Öğretim Elemanlarımız ve Öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, düzenlenen eğitim ve söyleşinin, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimizin derslerde aldığı kuramsal bilgileri gerçek hayatla birleştirerek pratiğe dönüştürmelerine, iletişim becerileri kazanmalarına ve iş dünyasını tanımalarına katkı sağlayacağını belirtti.

Sinop Üniversitesi olarak farklı alanlarda olduğu gibi Gastronomi alanında da sektörün ihtiyaç duyduğu donanıma sahip mezunlar yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, “İnanıyorum ki geleceğimizin şefleri ve yöneticileri olarak sizler, yakın bir gelecekte Ülkemizin gastronomide hak ettiği yere gelmesine büyük katkı sağlayacaksınız” dedi.

Rektör Yardımcımız konuşmasının ardından, VOLBURGER Gıda İşletmeleri Kurucusu Sayın Volkan TAŞPINAR ve Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği As Başkanı Sayın Muhammet SARI öğrencilerimizle buluştu.

Moderatörlüğünü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyemiz Sayın Dr. Öğr. Üyesi Handan ÖZÇELİK BOZKURT’un üstlendiği söyleşide, konuşmacılar sektöre ilişkin bilgi ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştılar.

VOLBURGER Gıda İşletmeleri Kurucusu Sayın Volkan TAŞPINAR ve Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği As Başkanı Sayın Muhammet SARI, söyleşi esnasında öğrencilerimizden gelen soruları da içtenlikle yanıtladılar.

Söyleşi sonunda Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI tarafından konuşmacılarımıza hediye takdim edildi. Ayrıca programın hazırlanmasına katkı sağlayan personelimize de Teşekkür Belgesi verildi.

Sayın Volkan TAŞPINAR ve Sayın Muhammet SARI söyleşinin ardından Yüksekokulumuzun Mutfak Atölyesinde öğrencilerimize yönelik uygulamalı mutfak eğitimi gerçekleştirdiler.