Eğitim
Giriş Tarihi : 02-12-2021 00:09   Güncelleme : 02-12-2021 00:09

Sinop Üniversitesi: Su Ürünleri Fakültemizin Yeni Uygulama ve Araştırma Teknesi Mavi Sularda

Su Ürünleri Fakültemizin Yeni Uygulama ve Araştırma Teknesi Mavi Sularda

Sinop Üniversitesi: Su Ürünleri Fakültemizin Yeni Uygulama ve Araştırma Teknesi Mavi Sularda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Deniz Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi’ne hibe edilen Pilot 64 isimli bot, bilimsel araştırmalarda ve öğrenci uygulamalarında kullanılmak üzere denize indirildi.

Demirci köyü limanında botun denize indirilmesi esnasında; Rektör Yardımcımız ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Dekan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Türkay ÖZTÜRK, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanımız Sayın Kayhan KOYUNCU, Su Ürünleri Fakültesi Personeli Güverte Lostromosu/Kaptan Sayın Vehbi DAĞDELEN, Gemici Sayın Murat YILMAZER, Baş Makinist Sayın Murat KALYONCU ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı personeli Tekniker Sayın Özgür ÜRKMEZ hazır bulundu. 

Mavi sularla buluşan yeni Uygulama ve Araştırma Teknemizin Üniversitemize hayırlı olmasını dileyen Rektör Yardımcımız ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, bu teknenin yakın zamanda Fakültemiz tarafından kurulmuş olan midye ve istiridye yetiştiriciliği tesisinde aktif olarak kullanılmasının yanı sıra öğretim elemanlarımızın diğer bilimsel araştırmalarında da kullanılabileceğini ifade etti.

Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Uygulama ve Araştırma teknesinin aynı zamanda öğrenciler için uygulamalı eğitim imkânı sunacağını belirterek, bu tekneyi Fakültemize hibe eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Deniz Hizmetleri Daire Başkanlığı’na teşekkür etti.

Ayrıca Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Teknenin Çanakkale’den Sinop’a getiriliş sürecinde gerekli prosedürleri takip eden ve hassasiyet gösteren Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı personelleri ile gemi personellerine teşekkürlerini iletti.

Çanakkale’den tır aracılığı ile Demirci köyü limanına getirilen 14,50 metre uzunluğunda, 4,20 metre genişliğinde ve 5,50 yüksekliğinde olan Pilot 64 isimli bot vinç yardımıyla denize indirildi.

Rektör Yardımcımız ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Dekan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Türkay ÖZTÜRK, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanımız Sayın Kayhan KOYUNCU, Su Ürünleri Fakültesi Personeli Güverte Lostromosu/Kaptan Sayın Vehbi DAĞDELEN, Gemici Sayın Murat YILMAZER, Baş Makinist Sayın Murat KALYONCU ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı personeli Tekniker Sayın Özgür ÜRKMEZ, Uygulama ve Araştırma Teknesine geçerek, Demirci Köyü kıyısı boyunca yarım saatlik deneme seyrine çıktı.

Ardından bundan sonraki süreçte kullanılmak üzere Sinop limanındaki yerini aldı.