Eğitim
Giriş Tarihi : 22-06-2021 15:40   Güncelleme : 22-06-2021 15:40

Sinop Üniversitesi: Sinop Üniversitesi Midye ve İstiridye Yetiştiriciliği Araştırma Tesisi Kuruldu

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi tarafından hayata geçirilen midye ve istiridye yetiştiriciliği araştırma tesisinin kurulum çalışmaları tamamlandı

Sinop Üniversitesi: Sinop Üniversitesi Midye ve İstiridye Yetiştiriciliği Araştırma Tesisi Kuruldu

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi tarafından hayata geçirilen midye ve istiridye yetiştiriciliği araştırma tesisinin kurulum çalışmaları tamamlandı. Türkiye’de ilk kez üniversite bünyesinde kurulan tesiste, ilk etapta yıllık 12 ton midye üretimi yapılması planlanıyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ÜNİVERSİTEMİZ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLDİ

Demirciköy açıklarında kurulan tesis hakkında bilgiler veren Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. M. Yeşim ÇELİK, Türkiye’de ilk kez bir üniversite bünyesinde böyle bir tesisin hayata geçirildiğini söyledi.

Sayın Doç. Dr. M. Yeşim ÇELİK, kurulan araştırma tesisinin midye üretimi yapmak isteyen girişimcilere örnek teşkil edeceğini ve bu anlamda tüm girişimcilere yardımcı olmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Tesiste, midye dışında Karadeniz’de yetiştiricilik potansiyeli olan farklı istiridye ve kum midyesi türlerinin üzerinde de çeşitli araştırmalar yapılacağını ifade eden Sayın Doç. Dr. M. Yeşim ÇELİK, araştırmalardan elde edilen bulguların çift kabuklu yumuşakça üretimi yapmak isteyen müteşebbislere hem örnek hem de kaynak teşkil edeceğini kaydetti.

Aşırı avlanma ve deniz salyangozu nedeniyle son yıllarda Karadeniz’deki midye popülasyonunda azalma olduğunu belirten Sayın Doç. Dr. M. Yeşim ÇELİK, “Kurulumunu yaptığımız tesiste 3 tane 50 metrelik ana halatımız var. Bunlardan biri yavru toplama, diğer ikisi yetiştiricilik halatı olarak görev yapacak. Dolasıyla 2 yetiştiricilik halatımızdan yıllık ortalama 12 ton midye üretimi yapmayı planlıyoruz. Tesisimizde yetişen midyeler Karadeniz’de azalan midye popülasyonunu destekleyecektir” ifadelerini kullandı.

Sayın Doç. Dr. M. Yeşim ÇELİK, tesisin Karadeniz’de artan besin yükünün fizyolojik, çevresel ve ekonomik yönden değerlendirilmesi ve indirgenmesi ile ilgili çalışmaların yapılmasına olanak sağlayacağını ifade etti.

ÖĞRENCİLERİMİZE ÖZGÜN BİR UYGULAMA SUNACAK

Rektör Yardımcımız ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN da Üniversitemiz bünyesinde kurulan yetiştiricilik tesisinin Karadeniz’de ve ülkemizde ilk olmasının ayrı bir önem taşıdığını ve uzun süredir devam eden bu projenin hayata geçirilmesinde Üniversitemizin desteklerinden dolayı müteşekkir olduğunu ifade etti.

Kurulan tesisin, yürütülecek araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra Su Ürünleri Mühendisliği eğitimi alan öğrencilerimize de özgün bir uygulama alanı sunacağının altını çizen Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, aynı zamanda elde edilen ürünlerin, Ar-Ge çalışmaları sonunda katma değeri yüksek yeni ürünlere dönüşmesi ile sektöre de önemli katkılar sağlanacağını belirtti.

ÜNİVERSİTEMİZDEKİ YENİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARA KAPI ARALAYACAK

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN ise, Sinop Üniversitesi midye yetiştiriciliği tesisinin hayırlı olmasını dileyerek kurulan tesisin hem Üniversitemizdeki yeni bilimsel çalışmalara kapı aralayacağını hem de sektöre model olması bakımından önemli bir görev üstleneceğini dile getirdi.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, yetiştiricilik tesisinin kuruluş aşamasında emeği geçen personellerimizi tebrik ederek devam edecek çalışmalarda başarılar diledi.