Eğitim
Giriş Tarihi : 27-10-2021 14:33   Güncelleme : 27-10-2021 14:33

Sinop Üniversitesi: Sinop Üniversitesi, Karadeniz Bölgesi’ndeki Yaşıtları Arasında En Çok Bilim Üreten Üniversite

Sinop Üniversitesi, Karadeniz Bölgesi’ndeki Yaşıtları Arasında En Çok Bilim Üreten Üniversite

Sinop Üniversitesi: Sinop Üniversitesi, Karadeniz Bölgesi’ndeki Yaşıtları Arasında En Çok Bilim Üreten Üniversite

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan ‘URAP Araştırma Laboratuvarı’, Türkiye’deki üniversitelerin 2021-2022 başarı sıralamasını açıkladı.

Makale, Atıf, Bilimsel Doküman, Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısı ve Doktora Öğrenci Sayısı gibi göstergelerin değerlendirildiği sıralamada, Sinop Üniversitesi pek çok kategoride Türkiye ortalamasının üstünde bir başarı elde etti.

Henüz 14 yaşında olmasına rağmen bilimsel üretkenlik başarısıyla Türkiye’deki birçok üniversiteyi geride bırakan Sinop Üniversitesi, Bilimsel Doküman Puanına göre 2000 yılından sonra kurulan 108 üniversite arasında 15’nci sırada yer alırken, aynı kategoride Karadeniz Bölgesi’ndeki akranları arasında zirveye yerleşerek 1’nci oldu.

Akademisyenlerin yayınlarına yapılan atıf sayısına göre; 2000 yılından sonra kurulan 108 üniversite içinde 19’uncu sırada yer alan Üniversitemiz, aynı kategoride Karadeniz Bölgesi’ndeki 20 Üniversite arasında 9’uncu, 2000 yılından sonra kurulan bölge üniversiteleri arasında ise 5’nci oldu.

Makale Puanına göre 2000 yılından sonra kurulan 108 üniversite arasında 24’ncü sırada yer alan Üniversitemiz, Karadeniz Bölgesi’nde 2000 yılından sonra kurulan 16 üniversite arasında ise 7’nci sıraya yerleşti.

URAP Araştırmasında, Yükseköğretim kurumlarında akademik başarı ve kalitenin önemli ölçütlerinden biri olan öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı verilerine de yer verildi.

Üniversitemiz bu alanda da Karadeniz Bölgesi’ndeki akranları arasında 8’nci sırada yer aldı.

Tıp fakültesi olmayan üniversitelerin akademik alandaki performanslarının da değerlendirildiği URAP sıralamasında, Üniversitemiz Karadeniz Bölgesi’nde 3’ncü oldu.

Pandemi sürecinde eğitim ve öğretim hizmetlerinin yanı sıra, araştırma ve geliştirme çalışmalarının da sekteye uğramaması için çaba harcadıklarını belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Üniversitemiz küresel COVİD-19 salgınına rağmen bilim üretme misyonunu başarıyla yerine getirmeyi sürdürmüş, bunun sonucu olarak URAP verilerindeki pek çok göstergede önemli bir performans ortaya koymuştur. Bu sonuçlarla Üniversitemizin akademik camiadaki saygınlığı da bir kez daha tescillenmiştir. Ancak elbette bulunduğumuz sıralamayı Üniversitemiz için yeterli görmüyoruz. Uluslararası tanınırlığımızı ve başarı çıtamızı daha da yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Üniversitemizin başarısında emeği olan tüm mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.