Eğitim
Giriş Tarihi : 16-12-2021 16:08   Güncelleme : 16-12-2021 16:08

Sinop Üniversitesi: Sinop’un Biyoçeşitliliğini Kayıt Altına Alan “Sinop Biyoçeşitliliği” Kitabı Yayımlandı

Sinop’un Biyoçeşitliliğini Kayıt Altına Alan “Sinop Biyoçeşitliliği” Kitabı Yayımlandı

Sinop Üniversitesi: Sinop’un Biyoçeşitliliğini Kayıt Altına Alan “Sinop Biyoçeşitliliği” Kitabı Yayımlandı

Üniversitemiz Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan ve Sinop’un biyolojik çeşitliliği literatürüne önemli katkılar sağlayacak olan “Sinop Biyoçeşitliliği” kitabı yayımlandı.

Editörlüğünü Üniversitemiz Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Doç. Dr. Emire ELMAS’ın yaptığı kitapta, Sinop ilinde günümüze kadar tespit edilmiş olan tohumlu bitki, tohumsuz bitki, omurgasız, çift yaşamlı, sürüngen, balık, kuş ve memeli türleri bilimsel açıdan incelenerek, kayıt altına alınmıştır.

Üniversitemizin 37. bilimsel yayını olma özelliğini taşıyan ve Sinop ilimizin doğal zenginliklerinin toplu bir şekilde tek bir kaynakta derlendiği “Sinop Biyoçeşitliliği” kitabı, günümüzde mevcut olan canlı türlerinin gelecek nesiller tarafından da bilinmesi için önemli bir kaynak olma niteliği taşımaktadır.

Günümüzde önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş olan Sinop ilinin doğal zenginliklerini ortaya koymak amacıyla, bu çalışma içerisinde yer alan akademisyenlerimize teşekkürlerini sunan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “ ‘Sinop Biyoçeştililiği’ isimli kitabın hazırlanmasında emeği geçen Üniversitemiz Biyoloji Bölümü öğretim elemanlarımıza, Sinop ilinde çalışmalar gerçekleştirmiş ve çalışmalarının sonuçlarını paylaşarak destekte bulunmuş olan başka üniversite ve kurumlara mensup meslektaşlarımıza Sinop ilimiz ve üniversitemiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.