Eğitim
Giriş Tarihi : 24-10-2021 05:00   Güncelleme : 24-10-2021 05:00

Sinop Üniversitesi: Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu İlçelerde Yapılan Oturumlarla Sona Erdi

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu İlçelerde Yapılan Oturumlarla Sona Erdi

Sinop Üniversitesi: Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu İlçelerde Yapılan Oturumlarla Sona Erdi

Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen “Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu” Ayancık, Boyabat, Durağan ve Gerze ilçelerinde yapılan oturumlarla tamamlandı.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN Boyabat ve Durağan ilçelerindeki oturumlara katılırken; Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN Ayancık ilçesinde, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI Durağan ilçesinde, Eğitim Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Savaş BAŞTÜRK ise Gerze ilçesinde gerçekleştirilen oturumlara iştirak etti.

Sempozyum kapsamında Ayancık’ta 12, Boyabat’ta 10, Durağan’da 20 ve Gerze’de 7 sözlü bildiri sunuldu.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Boyabat Programı, Boyabat 15 Temmuz Şehitleri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa; Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, İlçe Kaymakamımız Sayın Enver YILMAZ, Boyabat Belediye Başkanımız Sayın Şefik ÇAKICI, Boyabat Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Habibullah KESER, 23. Dönem Sinop Milletvekili Sayın Prof. Dr. Abdurrahman DODURGALI, Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Sayın Prof.

Oktay KOÇ, Boyabat Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Sayın Dr. Öğr. Üyesi Abdullah ERAVCI, Kurum Müdürleri, Akademik ve İdari Personelimiz ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu’nun benzerlerinden farklı olarak ilk kez ilçeleri de kapsayacak şekilde geniş bir yelpazede icra edildiğini belirtti.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Ayancık, Boyabat, Durağan ve Gerze’de yapılacak oturumlarla, ilçelerin turizme açılma potansiyeli bulunan kültürel ve doğal güzelliklerini kayıt altına almayı amaçladıklarını ifade etti.

Sempozyum kapsamında ayrıca, Sinop ve ilçelerinde unutulmaya yüz tutmuş kültürel varlıkları da yeniden gün yüzüne çıkarmayı arzu ettiklerini söyleyen Rektörümüz, sempozyumun hazırlık sürecinden itibaren kendilerine destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Rektörümüzün ardından, 23. Dönem Sinop Milletvekili Sayın Prof. Dr. Abdurrahman DODURGALI, Boyabat Belediye Başkanımız Sayın Şefik ÇAKICI ve İlçe Kaymakamımız Sayın Enver YILMAZ da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN tarafından Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu’na katkı sunan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanına plaket takdim edildi.

Açılış programının ardından gerçekleştirilen oturumlarda, Boyabat ilçemizin asırlara dayanan kültürel ve tarihi mirası ele alındı.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Durağan Programı, Durağan Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Durağan Kaymakamı Sayın Ahmet TOZLU, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Durağan Belediye Başkan Vekili Sayın Ebubekir YEŞİLOĞLU, Durağan Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Sayın Öğr. Gör. Şerife BERBER, Kurum Amirleri, Akademik ve İdari Personelimiz ile vatandaşlar katıldı.

Programda bir konuşma yapan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Durağan’ın dokuma kültürü ve el sanatlarının yanı sıra doğa turizmi açısından da önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Düzenlenecek oturumlar ile Durağan’ı turizmde ön plana çıkarabilecek pek çok konu başlığının değerlendirileceğini belirten Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, “Sempozyumun planlanmasından bildirilerin hazırlanmasına kadar geçen süreçte akademik katkı sağlayan tüm katılımcılara; sempozyum için ihtiyaç duyulan bütün imkanlarını seferber eden ve bizimle işbirliği içinde olan İlçe Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza ve ekiplerine, mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN konuşmasının ardından, Durağan Kaymakamı Sayın Ahmet TOZLU ve protokol üyeleri ile birlikte Sempozyuma tebliğ sunan konuşmacılara Katılım Belgesi takdim etti.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Durağan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu kapsamında Durağan Meslek Yüksekokulu’nda açılan tanıtım standını da ziyaret etti.

Öğleden önceki oturumların ardından, sempozyuma katılan davetlilere Durağan Kaymakamlığı tarafından Tarihi Durakhan’da öğlen yemeği verildi.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Durağan programı, farklı iki salonda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen oturumlarla sona erdi.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu’nun Durağan bölümü, İlçedeki Buzluk Yaylasına düzenlenen gezi programıyla sona erdi.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Ayancık Programı, Ayancık Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Ayancık Kaymakamı Sayın İsmail PENDİK, Ayancık Belediye Başkanı Sayın Hayrettin KAYA, Rektör Yardımcımız Sayın Prof.

Hülya TURAN, Yüksekokul Müdürümüz Sayın Öğr. Gör. Recep AYKAN, Kurum Müdürleri, Akademik ve İdari Personelimiz ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Sinop ve ilçelerindeki kültürel ve tarihi dokunun canlı tutulması gerektiğini belirterek, “Bu değerlerin bilinmesi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması, ancak bu alanda yapılan çalışmaların paylaşılması ve eserlerde yer alması ile mümkündür” dedi.

Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Üniversitelerin görevlerinden biri de bulunduğu şehre değer katmak ve şehirle bütünleşen çalışmalara imza atmaktır. Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana Sinop özelinde pek çok çalışma yürütmüş ve halen de yürütmeye devam etmektedir. Tarihi dokusu, kültürü ve turizm potansiyeli ile önemli bir konumda olan Sinop ve ilçelerinde böyle bir sempozyumun düzenlenmesi ile siz değerli katılımcıların sunacağı çok değerli bilimsel araştırmaların mevcut kaynaklara katkı sağlayacak olması son derece önem arz etmektedir.”

Programda Ayancık Belediye Başkanı Sayın Hayrettin KAYA ile Ayancık Kaymakamı Sayın İsmail PENDİK de birer konuşma yaptı.

Dr. Hülya TURAN tarafından plaket takdim edildi.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Ayancık Programı, geçmişten günümüze ilçedeki kültür varlıklarını ve turizm potansiyelini konu alan bildirilerin sunulmasıyla tamamlandı.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Gerze Programı ise Gerze Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Gerze Kaymakamı Sayın Tekin DÜNDAR, Gerze Belediye Başkanı Sayın Cevat ŞENSOY, Eğitim Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Savaş BAŞTÜRK, Yüksekokul Müdürümüz Sayın Öğr. Gör. Mehmet KESKİN, Kurum Müdürleri, Akademik ve İdari Personelimiz ile vatandaşlar katıldı.

Programda Yüksekokul Müdürümüz Sayın Öğr. Gör. Mehmet KESKİN tarafından yapılan selamlama konuşmasının ardından açılış oturumuna geçildi.

Moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Savaş BAŞTÜRK’ün üstlendiği açılış oturumuna, Gerze Kaymakamı Sayın Tekin DÜNDAR ile Gerze Belediye Başkanı Sayın Cevat ŞENSOY konuşmacı olarak katıldı.

Gerze Kaymakamı Sayın Tekin DÜNDAR ve Gerze Belediye Başkanı Sayın Cevat ŞENSOY, Cittaslow ünvanına sahip olan Gerze’nin turizm potansiyelini artırmaya yönelik hedef ve değerlendirmelerini paylaştılar.

Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu Gerze Programı, ilçedeki kültürel ve turistik öğeleri konu alan bildirilerin sunumu ile sona erdi.

Dört gün boyunca hem Sinop il merkezinde hem de Ayancık, Boyabat, Durağan ve Gerze ilçelerinde gerçekleştirilen Sinop Kültür ve Turizm Sempozyumu’nda, Sinop’un sahip olduğu zenginlikleri ortaya koyan, tanıtım ve markalaşma stratejisine yönelik önerilerin bulunduğu ve sektörde karşılaşılan sorunların değerlendirildiği 105 bildiri sunuldu.

Sempozyum kapsamında sunulan bildiriler, Üniversitemiz tarafından kitaplaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacak.