Eğitim
Giriş Tarihi : 17-09-2021 06:52   Güncelleme : 17-09-2021 06:52

Sinop Üniversitesi: Rektörümüz Ajans Sinop’un Canlı Yayın Konuğu Oldu

Rektörümüz Sayın Prof

Sinop Üniversitesi: Rektörümüz Ajans Sinop’un Canlı Yayın Konuğu Oldu

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Ajans Sinop Haber Programının canlı yayın konuğu oldu.

Ajans Sinop Genel Yayın Yönetmeni Sayın Deniz ÖZEN’in sorularını yanıtlayan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Üniversitesi’nin dününü ve bugününü değerlendirirken, geleceğe dair hedeflerini de izleyicilerle paylaştı.

Rektörümüz, kampüs alanımızda gelinen son durum, Merkez Kütüphanemizin yapımı için başlatılan kampanya ve Üniversitemizin yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerimize sunacağı imkânlar hakkında önemli bilgiler verdi.

Kampüs Alanında Önemli Bir Aşama Kaydedildi

Eğitim binaları ve sosyal yaşam alanlarının bir bir tamamlanarak hizmete açıldığı kampüs alanımızın, çevre düzenlemeleri, köprü ve yol çalışmalarıyla modern bir görünüme kavuştuğunu belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Öğrencilerimiz Sinop’a geldiklerinde onları pırıl pırıl bir kampüs karşılayacak” dedi.

Rektörümüz, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Merkez Kütüphanesi ve Rektörlük gibi eksik kalan birkaç binanın da tamamlanmasıyla birlikte Üniversitemizin kampüsleşme sürecini tamamlayacağını ifade etti.

Kampüs Alanının Odak Noktası: Öğrenci Yaşam Merkezi Kapılarını Açıyor

Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, Öğrenci Yaşam Merkezimizin de bu yıl içerisinde hizmet vermeye başlayan çok sayıda yeni işletme ile öğrencilerimize kapılarını açacağını dile getirdi.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Yaşam Merkezimiz, öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm sosyal imkânları karşılayacak şekilde tasarlandı. İçerisinde öğrenci kulüplerimizin ofislerinin de yer alacağı Yaşam Merkezimiz, kampüs alanımızın içindeki sosyal ve kültürel etkinliklerin de merkezi olacak. Ayrıca bünyesinde 5000 kişiye aynı anda yemek çıkartabilen endüstriyel mutfağı, 2500 kişilik merkezi yemekhanesi, kafeteryaları, sineması, alışveriş dükkânları ve kırtasiyesi ile öğrencilerimizin bir çok ihtiyacına cevap verebilecek.” dedi.

Öğrenci Yaşam Merkezimizdeki İşletmeleri Öğrencilerimiz Seçti

Geçtiğimiz günlerde Öğrenci Yaşam Merkezinde hangi işletmelerin olması gerektiğiyle ilgili öğrencilerimize yönelik anket düzenlendiğini söyleyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, gelen taleplere göre yeni işletmelerin bu yıl içinde hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Rektörümüz, yiyecek hizmetlerinden kafeteryalara, sinemadan bay-bayan kuaföre kadar geniş bir işletme ağına sahip olacak Öğrenci Yaşam Merkezimizin aynı zamanda 40-50 kişilik yeni istihdam sahası da oluşturacağını belirtti.

Dr. Nihat DALGIN, bu yıl 2 bin 700 kadar öğrencinin Sinop Üniversitesi’ni tercih ettiğini belirtti.

Tercih sonuçlarına bakıldığında hemen hemen tüm üniversitelerin doluluk oranlarında dikkat çeken bir düşüşün yaşandığını hatırlatan Rektörümüz, bunun yanında çoğu üniversitede tercih sonrası kayıt yaptıran öğrenci sayısında da önemli bir azalmanın görüldüğünü kaydetti. Ancak Sinop Üniversitesi’ni kazanıp kayıt yapanların oranının yüzde 92’lerde olduğunu belirten Rektörümüz, ek yerleştirme, yatay geçiş ve yabancı uyruklu öğrencilerin de gelmesiyle birlikte Üniversitemizin öğrenci sayısının 14 bini aşacağını dile getirdi.

Erfelek Meslek Yüksekokulu İçin YÖK Nezdinde Girişimde Bulunacağız

Erfelek ilçesinde kurulacak Meslek Yüksekokuluna ilişkin de bilgiler paylaşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, İş İnsanı Sayın Mustafa CAN’ın yapımını üstlendiği binanın, Meslek Yüksekokulu olarak hizmet vermesi için YÖK nezdinde girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Rektörümüz, Erfelek Meslek Yüksekokulu’nun kurulması için gerekli maddi desteği sağlayan Hayırsever İş İnsanı Sayın Mustafa CAN’a ve süreçte emeği geçenlere de teşekkürlerini sundu.

Kütüphane Kampanyamıza Tüm Sinopluların Desteğini Bekliyoruz

Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, Üniversite Vakfımız tarafından Merkez Kütüphanemizin yapımına ilişkin başlatılan kampanya hakkında da açıklamalarda bulundu.

Öğrencilerimizin sınav haftasında ve tez/proje araştırmalarını yaptıkları dönemde mevcut kütüphanemizde yeterli imkânı bulamadıklarını belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, kampüs alanımızda öğrencilerimiz için daha modern bir kütüphaneye ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Bu amaçla ‘Sinoplular Üniversite Kütüphanesini Yaptırıyor’ sloganıyla kampanya başlattıklarını hatırlatan Rektörümüz, tüm hayırseverlerden ve Sinoplulardan destek beklediklerini ifade etti.

Kütüphane Binamızın yapımına katkı sağlayacak herkesin adını ölümsüzleştirmek istediklerini de belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, bağışta bulunan şahısların ve firmaların isimlerinin ve bağış miktarlarının Kütüphane inşaatı tamamlanana kadar Sinop Üniversitesi Vakfı’nın web sayfasında duyurulacağını, ayrıca bağışçıların isimlerinin Kütüphanemizdeki uygun ortamlarda yaşatılacağını dile getirdi.

Eğitim Fakültemizi 2022 Yılının Başında Tamamlayacağız

Kampüs alanına yönelik fiziki hedeflerini de izleyicilerle paylaşan Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, inşaatı devam eden Eğitim Fakültesi binasını 2022 yılının başında tamamlayarak hizmete sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi inşaatının da yakın zamanda başlayacağını duyuran Rektörümüz, bundan sonraki hedeflerinin Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Merkez Kütüphanesi, Kongre Merkezi ve Rektörlük binalarının inşaatlarına başlamak olduğunu ifade etti.

Üniversitemizdeki Program Çeşitliliğini Artırmayı Hedefliyoruz

Fiziki gelişimin yanında, Üniversitemizdeki program çeşitliliğini de artırmak istediklerini belirten Rektörümüz, yakın gelecekte Üniversitemizde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine Makine Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerini, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna Diş Protez Teknolojisi Programını, Sağlık Bilimleri Fakültesine Ebelik ve Çocuk Gelişimi Programı, Eğitim Fakültesine Müzik Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği Programını, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesine Geleneksel Türk El Sanatları ve Türk Müziği Bölümünü, Spor Bilimleri Fakültesine ise Rekreasyon Programını açmayı hedeflediklerini söyledi.

Rektörümüz, açılacak yeni programlarla birlikte Sinop Üniversitesi’nin 100’den fazla programda diploma vereceğini ifade etti.

Bir Yılda 10 Farklı Lisansüstü Program Açıldı

Lisansüstü eğitime de önem verdiklerini dile getiren Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN, yalnızca bu yıl içinde açtıkları 10 farklı yüksek lisans ve doktora programı ile lisansüstü program sayısını 34’e yükselttiklerini kaydetti.

Rektörümüz Canlı Yayına Katılan Öğrencimizin Taleplerini Dinledi

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, program esnasında canlı yayına katılan öğrencimiz Sayın Sinem ŞANLI tarafından kendisine yöneltilen sorunları da içtenlikle yanıtladı.

.