Eğitim
Giriş Tarihi : 16-09-2021 00:45   Güncelleme : 16-09-2021 00:45

Sinop Üniversitesi: Rektörümüz, 12. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’na Katıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen 12

Sinop Üniversitesi: Rektörümüz, 12. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’na Katıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen 12. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı, “Boşanmalarda Gündeme Gelen Süresiz Yoksulluk Nafakası ve Maddi-Manevi Tazminatın Değerlendirilmesi” konu başlığıyla gerçekleştirildi.

2 gün süren ve pandemi koşulları sebebiyle hibrit olarak yapılan toplantıya; Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Saffet KÖSE, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve araştırmacılar katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI, Din İşleri Yüksek Kurulu olarak ülkemizde ve dünyada İslam Dini ile ilgili gündeme gelen birçok konuyu ilim adamları ve alan uzmanlarıyla istişare ettiklerini belirterek, bu bağlamda halkımızdan gelen dini bilgi taleplerine cevap üretebilmek amacıyla bu yıl Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’nı “Boşanmalarda Gündeme Gelen Süresiz Yoksulluk Nafakası ve Maddi-Manevi Tazminatın Değerlendirilmesi” konu başlığı ile gerçekleştirdiklerini ifade etti.

14-15 Eylül 2021 tarihlerinde yapılan 12. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı, “Medeni Hukuk Zaviyesinde Süresiz Yoksulluk Nafakası”, “Süresiz Yoksulluk Nafakasının Fıkhî Açıdan Değerlendirilmesi”, “Medeni Hukuk Zaviyesinde Maddi ve Manevi Tazminat”, “Maddi ve Manevi Tazminatın Fıkhî Açıdan Değerlendirilmesi” başlıklı oturumlarla tamamlandı.

Toplantının müzakere bölümlerinde söz alan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN da sunulan tebliğlere ilişkin değerlendirme ve önerilerini paylaştı.

Rektörümüz, toplantıyı düzenleyen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na ve değerli katılımcılara şükranlarını sundu.

12. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI başkanlığında yapılan değerlendirme oturumunun ardından sona erdi.