Eğitim
Giriş Tarihi : 02-11-2021 18:10   Güncelleme : 02-11-2021 18:10

Sinop Üniversitesi: Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Murat SARIKAYA “En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Murat SARIKAYA “En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde

Sinop Üniversitesi: Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Murat SARIKAYA “En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde

Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Murat SARIKAYA, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da “2020 Yılının En Etkili Bilim İnsanları” listesine girmeyi başardı.

Stanford Üniversitesi’nden John IOANNİDİS ve ekibi tarafından oluşturulan ve PLOS Biology dergisinde yayımlanan listede, dünyadaki bilim insanları arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 190 bin isim yer aldı.

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Murat SARIKAYA, yürüttüğü bilimsel çalışmalarla 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime girerek “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” arasına yer almayı başardı.