Eğitim
Giriş Tarihi : 01-05-2022 20:27   Güncelleme : 01-05-2022 20:27

Sinop Üniversitesi: Karadeniz’deki Kara Gerdanlı Dalgıç Kuşu Ölümleri Ulusal Basında

Karadeniz’deki Kara Gerdanlı Dalgıç Kuşu Ölümleri Ulusal Basında

Sinop Üniversitesi: Karadeniz’deki Kara Gerdanlı Dalgıç Kuşu Ölümleri Ulusal Basında

Karadeniz’de son zamanlarda sık sık rastlanan yunus ölümlerinin ardından yeni bir vaka görüldü. Cansız olarak kıyılara vuran çok sayıda “kara gerdanlı dalgıç kuşu”, ölüm nedenleri araştırılmak için incelemeye alındı.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Evrim SÖNMEZ, denizlerde görülen kuş türüne ilişkin bilgiler verdi. Doç. Dr. Sayın Evrim SÖNMEZ’in konuyla ilgili yaptığı açıklamalar ulusal basında geniş yer buldu.

Doç. Dr. Sayın Evrim SÖNMEZ, denizlerde görülen kuş türü ve ölümleri hakkında yaptığı açıklamada, “Gavia Arctica dediğimiz bir tür, Türkçe adıyla kara gerdanlı dalgıç dediğimiz, dalgıçgiller familyasından bir su kuşu. Özellikle kış dönemini Türkiye’de geçiriyor, daha sonra da üreme bölgeleri olan Norveç, İsveç veya Kanada’nın kıyılarına giderler. Sinop bölgesinde 20-25 tane kuş ölümünden bahsediliyor, Samsun’da da bir grup kara gerdanlı dalgıcın ölümünden bahsediliyor. Bu kuşların ölüm nedenlerine şu anda bir şey söylemek imkânsız” dedi.

‘KANADA’DA BATI NİL VİRÜSÜ BULUNMUŞTU’

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Evrim SÖNMEZ, geçen yıllarda Kanada bölgesinde bu türlerin Batı Nil virüsüne yakalandıklarını, yeniden bir virüs tablosuyla karşılaşma ihtimali olduklarını söyledi. Sönmez, “Açlık olabilir ilk etapta aklımıza gelen veya Batı Nil virüsü dediğimiz bir virüs var bu birkaç yıl önce Kanada’nın kıyılarında kara gerdanlı dalgıçların bir kısmında bulunmuş, onun nedeni olabilir. Balıkçı ağlarına takılmış olabilir ama düşük bir ihtimal. Onun için virütik, bakteriyolojik veya toksikolojik testlerin öncelikle yapılması gerekiyor net bir karar verebilmek için” şeklinde konuştu.