Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 20:07   Güncelleme : 30-12-2021 20:07

Sinop Üniversitesi: “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” Sergisi Öğrenci Yaşam Merkezimizde Ziyarete Açıldı

“İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” Sergisi Öğrenci Yaşam Merkezimizde Ziyarete Açıldı

Sinop Üniversitesi: “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” Sergisi Öğrenci Yaşam Merkezimizde Ziyarete Açıldı

İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. yılı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un vefatının 85. yıl dönümü sebebiyle Üniversitemiz Öğrenci Yaşam Merkezi’nde “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Serginin açılışına; Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sayın Kamil DEMİRCİ, Prof. Dr. Sayın Cem Cüneyt ERSANLI, Prof. Dr. Sayın Hülya TURAN ile Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Sayın Dr. Ali YILMAZ, Akademik ve İdari Personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

“Mehmet Akif, İstiklal Mücadelemizin Simge İsimlerinden Olmuştur“

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, İstiklal Marşı’nın hürriyet ve özgürlüğü simgelediğini belirterek “Mehmet Akif, İstiklal Mücadelemizin simge isimlerinden olmuştur. O dönem verdiği vaazlarla insanlarımızı ayağa kaldırmış ve Milli Mücadeleye yöneltmiştir. Zaman zaman ifade ettiğim gibi; ölmemek mümkün değil, ama ölümsüz olmak mümkündür. Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’da hayatıyla, mücadelesiyle ve milletimize kazandırdığı İstiklal Marşı ile ebediyen yaşayacaktır. Bize düşen ise kahraman ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu aziz vatana en güzel şekilde hizmet etmektir. Milletimize memleketimize nasıl faydalı olabiliriz, bunun peşinde koşmaktır” dedi.

Sergilenen her fotoğrafın tarihi bir belge niteliği taşıdığını belirten Rektörümüz, öğrencilerimizden fotoğraflıları dikkatlice incelemelerini istedi.

Rektörümüzün konuşmalarının adından “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” konulu fotoğraf sergisi, kesilen kurdele ile ziyarete açıldı.

Türk Tarih Kurumu, Trakya Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif ERSOY Üniversitesi’nin katkılarıyla hazırlanan sergide, İstiklal Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY’un eğitim hayatı, eserleri, mebusluk kimliği ve Millî Mücadele’deki rolünü anlatan fotoğraflara yer verildi.

Sergi, 7 Ocak 2022 Cuma gününe kadar Öğrenci Yaşam Merkezimizde öğrencilerimizin ziyaretine açık kalacak.