Eğitim
Giriş Tarihi : 01-05-2022 18:14   Güncelleme : 01-05-2022 18:14

Sinop Üniversitesi: Gerze’de Çiftçilere “Gerze Hacıkadı Tavuğu” Dağıtıldı

Gerze’de Çiftçilere “Gerze Hacıkadı Tavuğu” Dağıtıldı

Sinop Üniversitesi: Gerze’de Çiftçilere “Gerze Hacıkadı Tavuğu” Dağıtıldı

Sinop’un Gerze ilçesine ait yerel bir ırk olan Gerze Hacıkadı Tavukları’nın korunması amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yürütülen proje kapsamında çiftçilere Gerze tavuğu dağıtıldı.

Gerze İlçesi’nde düzenlenen programa; Sinop Vali Yardımcısı Sayın Abdullah ŞAHİN, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yavuz ÜNAL, Gerze Kaymakamı Sayın Tekin DUNDAR, Gerze Belediye Başkanı Sayın Cevat ŞENSOY, Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Fatih ÖNLEM, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Sayın Umut Sami YAMAK, Kurum Müdürleri, proje ekibi ve çiftçiler katıldı.

Programda konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, “Bugün dağıtımı yapılacak olan Gerze Hacıkadı Tavuğu, ülkemiz ve Gerze adına bir markadır. Bunun varlığını sürdürebilmesi açısından, rekabete dayanabilmesi açısından mutlaka ıslahı gerekiyordu. Bu anlamda projeyi hayata geçiren hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Proje yürütücüsü olarak süreci anlatan Doç. Dr. Umut Sami Yamak, 300-400 yumurta ile işe başladıklarını ve 100 civarında damızlıkları olduğunu belirtirken, “Bugün konuşulan bu rakamlar sembolik. Önemli olan Gerze Tavuğunun farkındalığını artırmak, vatandaşın elindeki tavuk sayısını artırmaktır. Amacımız ilerleyen dönemlerde hem sayıyı artırmak hem de projede hedeflediğimiz noktaya ulaşarak civcivlerimizi vatandaşlarımızla buluşturmaktır.” diye konuştu.

Program çiftçilere tavukların dağıtılmasının ardından sona erdi.