Sinop Haber
HV
08 ARALIK Perşembe 12:53

Sinop Üniversitesi: Binlerce Öğrenci Bilim Şenliğinde Buluştu

Üniversitemiz Çocuk Üniversitesi koordinesinde düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim Şenli

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-10-2022 05:20   Güncelleme : 21-10-2022 05:20
Sinop Üniversitesi: Binlerce Öğrenci Bilim Şenliğinde Buluştu

Üniversitemiz Çocuk Üniversitesi koordinesinde düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim Şenliği, Sinop il merkezi, ilçeler ve köylerde öğrenim gören binlerce öğrenciyi bir araya getirdi.

Üniversitemiz Öğrenci Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Yardımcıları Sayın Ali Osman BULAT ve Sayın Burak YAYLACI, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Hülya TURAN, Sinop Çocuk Üniversitesi Müdürü Doç. Dr. Sayın Nurhan ÖZTÜRK, kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademik idari personelimiz, eğitimciler ve binlerce öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Bilim Şenliği’nde açış ve selamlama konuşmasını yapan Sinop Çocuk Üniversitesi Müdürü Doç. Dr. Sayın Nurhan ÖZTÜRK, “Düzenlediğimiz Bilim Şenliği ile Sinop il merkezi ve merkeze bağlı ilçeler ve köylerde öğrenim gören yaklaşık 5bin üzerinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, ve lisans öğrencileri ile tüm halkımızın faydalanması ve öncelikle öğrencilerin üniversite ile buluşması hedeflenmektedir. İlimizde bu kadar geniş kapsamlı yapılan ilk proje olması bakımından heyecan verici. Büyük bir ortaklık ve işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz projemize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.   

Konuşma sonrası protokol üyelerimiz tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile Bilim Şenliği ziyaretçilere kapılarını açtı.

Etkinliğe katılan Vali Yardımcıları Sayın Ali Osman BULAT ve Sayın Burak YAYLACI, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Hülya TURAN ve protokol üyeleri, etkinlik alanında yer alan stantları gezerek, görevlilerden bilgiler aldı.

Şenlik alanında; eğlenceli bilim çalışmaları, oyun atölyeleri, 3D tasarım çalışmaları, STEM etkinlikleri, sağlıklı yaşam atölyeleri, afetle mücadele atölyeleri, yenilenebilir enerji uygulamaları ve astronomi gözlemleri gibi yaklaşık 60 atölye, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Öğretmenleri gözetiminde gruplar halinde etkinlik alanına gelen okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve lisans öğrencileri, kurulan stantları tek tek dolaşarak, farklı projeleri ve icatları görmenin heyecanını yaşadı.

Stantlarda düzenlenen etkinliklere de katılan öğrenciler, farklı deneyimler yaşarken, birbirinden ilginç deney ve gösterileri ilgiyle izledi.

Çocuk Üniversitesi tarafından düzenlenen Bilim Şenliği, 22 Ekim 2022 Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Medektif

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi