Eğitim
Giriş Tarihi : 29-11-2021 20:42   Güncelleme : 29-11-2021 20:42

Sinop Üniversitesi: Ayancık Terminal Köprüsü Hizmete Açıldı

Ayancık Terminal Köprüsü Hizmete Açıldı

Sinop Üniversitesi: Ayancık Terminal Köprüsü Hizmete Açıldı

11 Ağustos 2021 tarihinde Ayancık’ta yaşanan sel afetinde yıkılan ve devletimizin imkânlarıyla 80 gün gibi kısa bir sürede yeniden inşa edilen Ayancık Terminal Köprüsü, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU, Sinop Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, Sinop Milletvekillerimiz Sayın Dr. Nazım MAVİŞ ve Sayın Barış KARADENİZ, Bakanlık Yetkilileri, Kurum Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanımız Açılış Törenine Video Mesaj Gönderdi

Terminal Köprüsü’nün Açılış Töreni’ne video mesaj gönderen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, yeni açılan köprünün Sinop’a, Ayancık’a ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diledi.

Sel felaketinden sonra yıkılanın yerine daha güzelini, çok daha sağlamının yapılacağına dair söz verdiklerini belirten Sayın Cumhurbaşkanımız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte bugün Sinop’ta bu sözümüzü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Hatırlayacağınız üzere 11 Ağustos’ta yaşanan selde ilimizdeki 564 kilometre uzunlupğundaki yol ağımızın 54 kilometresinde hasar oluşmuştu. Ayancık-Türkeli arasındaki İkisu Köprüsü ile Ayancık şehir merkezinde bulunan terminal ve Şevkişentürk Köprüleri de yıkılmıştı. Bu tablo karşısında yol açma ve teressubat temizleme çalışmaları için hemen 195 adet iş makinesi ve 219 personeli bölgeye sevk ettik. Geçici köprüler yapmak suretiyle tüm güzergahlarda oluşan tahribatı gidererek ilimiz genelinde güvenli ulaşım yapılabilmesini sağladık. Ardından İkisu-Ayancık arası, Türkeli-Ayancık arası, Yenikonak-Erfelek arası, Ayancık-Yenikonak arası kesimlerde oluşan sel hasarlarının giderilmesi için yapım ihalelerini gerçekleştirerek çalışmaları başlattık. Dört açıklıklı toplam 110 metre uzunluğundaki Terminal Köprüsü’nü 80 gün gibi rekor sürede tamamlayarak bugün açılışa hazır hale getirdik. Selde yıkılan diğer iki köprümüzün inşasını da inşallah sırasıyla aralık ve mart aylarında bitirmeyi hedefliyoruz. Diğer projelerimizle ilgili süreçleri de yakından takip ediyoruz.”

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU da Ayancık Terminal Köprüsü’nü 80 gün gibi kısa bir sürede tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Ayancık’ta afetin izlerini silmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Ayancık Terminal Köprüsü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU ve protokol üyeleri tarafından hizmete açıldı.