Eğitim
Giriş Tarihi : 16-09-2021 10:54   Güncelleme : 16-09-2021 10:54

Sinop Üniversitesi: Atatürk’ün Sinop’a Gelişinin 93. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 93

Sinop Üniversitesi: Atatürk’ün Sinop’a Gelişinin 93. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 93. yıl dönümü, düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Kutlama programlarına; Sinop Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, Sinop Belediye Başkanı Sayın Barış AYHAN, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlk tören Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a ayak bastığı İskele Meydanı’nda yapıldı. Meydanda toplanan protokol ve vatandaşlar, ATATÜRK’ün Sinop’a gelişini simgeleyen ve Türk bayraklarıyla donatılan tekneyi karşıladılar.

93 yıl önce ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinde çekilen fotoğrafı ve Türk Bayrağını taşıyan öğrenciler, gemiden inerek protokolü ve vatandaşları selamladılar. Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, öğrencinin verdiği Türk Bayrağını öperek teslim aldı. Bayrağı teslim eden öğrenciye teşekkür etti.

Ardından protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların oluşturduğu kortej, Belediye bandosu eşliğinde ATATÜRK’ün 15 Eylül 1928 tarihinde yürüdüğü caddeden geçerek Hükümet Konağı önüne geldi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 93. Yıldönümü münasebetiyle, Hükümet Konağı önünde çelenk sunma programı gerçekleştirildi.

Sayın Valimiz Erol KARAÖMEROĞLU ve beraberindeki heyet, ATATÜRK’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği Sinop Adliye Sarayı’ndaki Atatürk Müzesi ve Kütüphanesini ziyaret ettiler. Sinop Adliye Sarayı’ndaki Atatürk Müzesi ve Kütüphanesini ziyarette, Sayın Valimiz Erol KARAÖMEROĞLU, Anı Defterini imzaladı.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 93. Yıldönümü münasebetiyle, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu bahçesindeki 15 Eylül 1928 yılında Sinop Gazetesi’nde ATATÜRK’ün Sinop’a gelişini konu alan makale, günün anlam ve önemini belirten şiirler ve türküler okundu.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tahta başında ders verdiği hamalla yaptığı konuşmanın canlandırılmasının akabinde Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sinop’a gelişinin 93. Yıldönümü kutlama programı sona erdi.