Eğitim
Giriş Tarihi : 13-07-2021 03:45   Güncelleme : 13-07-2021 03:45

Sinop Üniversitesi: “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Fotoğraf Sergisi Açıldı

Sinop Valiliği’nin himayesinde, Üniversitemiz, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti ve Anadolu Ajansı Sinop Bürosu tarafından hazırlanan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” başlıklı fotoğraf sergisi Sinoplularla buluştu

Sinop Üniversitesi: “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Fotoğraf Sergisi Açıldı

Sinop Valiliği’nin himayesinde, Üniversitemiz, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti ve Anadolu Ajansı Sinop Bürosu tarafından hazırlanan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” başlıklı fotoğraf sergisi Sinoplularla buluştu.

Sinop Hükümet Meydanı’nda açılan sergiye; Sinop Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, Sinop Belediye Başkanı Sayın Barış AYHAN, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Vali Yardımcısı Sayın Orhan Gazi KARAKAŞ, İl Emniyet Müdürü Sayın Cahit ŞAHİN, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Sayın Hakan BAŞAKCI, Kurum Müdürleri, Akademik-İdari Personelimiz ve vatandaşlar katıldılar.

Anadolu Ajansı ve yerel basınımızın objektifinden, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında meydanlarda tutulan demokrasi nöbetine ait fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. 

Programın açılış konuşmasını yapan 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Cengiz DEMİREL, Gazetecilerin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çektikleri görsellerle tarihe not düştüklerini dile getirerek serginin hazırlanmasında emeği geçen yerel basın kuruluşlarına ve Üniversitemize teşekkür etti.

Programda konuşan Rektörümüz Sayın Prof.

Nihat DALGIN ise 15 Temmuz hain darbe girişiminin 40 yıllık bir plan olduğunu ifade ederek, “15 Temmuz, FETÖ’nün devletimize yönelik oluşturduğu büyük tehdidi tüm açıklığıyla  ortaya koymuştur. Bu tehditin bertaraf edilmesindeki en büyük pay ise, devletini korumak için hayatını ortaya koyan milletimize aittir. O gece milletimiz tek vücut olmuş, hain darbe girişimine karşı olağanüstü bir cesaret, kararlılık ve kahramanlık sergilemiş,  devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır. Milletimiz FETÖ’nün 40 yıllık planını bir gecede yerle yeksan etmiştir. Bundan sonra bize düşen ise 15 Temmuz’u anmak kadar anlamak, unutmamak ve bu ruhu her daim yaşatmaktır.” diye konuştu.

Darbe girişimi sırasında basın kuruluşlarımızın, büyük bir vatanseverlik örneği ortaya koyduğunu ifade eden Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN,  “Bugün Yerel Basınımız ve Anadolu Ajansı muhabirlerinin objektifinden, milletimizin cansiperane direnişini ve kahramanlığını konu alan fotoğraflarla bir kez daha yaşananları hatırlayacak, tarihe not düşen fotoğraflarla hafızalarımızı tazeleteceğiz.

Cenab-ı Allah, bizlere bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet girişimi yasatmasın” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Sinop Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU da milletimizin bu hain darbe girişimine cesaret ve kahramanlıkla geçit vermediğini aktararak şu ifadelere yer verdi:

“15 Temmuz Direnişinin 5. yıldönümünü İlimizde çeşitli etkinliklerle kutlayacağız. Bu etkinlikler kapsamında  Sinop Üniversitesi, Anadolu Ajansı Sinop Bürosu ve 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan, 15 Temmuz gecesinde yaşananları unutmamak, gelecek nesillere unutturmamak adına,  Anadolu Ajansımızın ve Yerel Basın Mensuplarımızın o gün çektikleri bazı fotoğrafları burada sergileyeceğiz. Bu vesileyle 15 Temmuz gecesi Vatanın bölünmez bütünlüğünü korumak adına kendi canından ve kanından   vazgeçen başta Sinoplu Ömer Can Açıkgöz olmak üzere kahraman şehitlerimizin ruhlarını şad etmek, Gazilerimizin ise kanlarını yerde bırakmamak için bizler de hem vatandaş, hem  devlet adamı olarak her daim canımızla ve kanımızla her göreve hazırız, aziz milletimizin yazdığı  o şanlı destanı ve yaşananları asla unutmadık ve unutturmayacağız”

Protokol konuşmalarının ardından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.