Eğitim
Giriş Tarihi : 17-07-2021 06:02   Güncelleme : 17-07-2021 06:02

Sinop Üniversitesi: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı, Sinop’ta Coşkuyla Gerçekleştirildi

Sinop’ta 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Sinop halkı yeniden demokrasi nöbeti için meydanları doldurdu

Sinop Üniversitesi: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı, Sinop’ta Coşkuyla Gerçekleştirildi

Sinop’ta 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Sinop halkı yeniden demokrasi nöbeti için meydanları doldurdu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak, yürüyüş gerçekleştirildi. Sinop Eski Otogar Önü’nde başlayan yürüyüş, Sakarya Caddesi üzerinden 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti’nin yapılacağı Sinop Valiliği önündeki alana kadar devam etti. Ellerde bayrakların dalgalandığı yürüyüşte 120 metrelik bir Türk bayrağı gençler tarafından omuzlanarak görsel şölen oluşturdu.

Yürüyüşün ardından Demokrasi nöbetine gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar, Sinop Valilik meydanında kurulan platformun önünde toplandı. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua edilmesi ile devam etti.

Programda konuşma yapan Sinop Milletvekili Sayın Dr. Nazım MAVİŞ, “Ezanları susturup, bayrakları indirmek isteyenler, milletin düşmanları 15 Temmuz gecesi adeta bu millete ikinci Sevr’i dayatmak için yine harekete geçtiler. Ancak 15 Temmuz’da umduklarını bulamadılar.” dedi.

Sinop Valisi Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, “Bastığımız toprağın altında milyonlarca şehidin yattığının farkındayız. ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı. Düşün altında binlere kefensiz yatanı. Sen şehid oğlusun incitme yazıktır atanı. Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı’ şuuruyla hainlere karşı göğsünü siper eden kardeşlerimiz 5 yıl önce 251 şehit verdi. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor 2196 gazimize de şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Program, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın canlı yayın ile halka hitap etmesi, Şiir ve Müzik dinletisi ile devam etti.

Ayrıca Isparta Erenler Mehteran Takımının gösterisi, demokrasi nöbetinde coşkulu anlar yaşattı. Sinop Halkının tek yürek olduğu program, Sayın Aykut KUŞKAYA’nın konseri ve saatler 00:13’ü gösterdiğinde tüm Camilerimizden okunan salalar ile son buldu.