Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-10-2021 22:03   Güncelleme : 21-10-2021 22:03

SALEPLE KAZANIYORUM PROJESİNDE SÖZLEŞME İMZALANDI

SALEPLE KAZANIYORUM PROJESİNDE SÖZLEŞME İMZALANDI

SALEPLE KAZANIYORUM PROJESİNDE SÖZLEŞME İMZALANDI

2021 yılıSosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında hazırlanan”Saleple Kazanıyorum” projemiz Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile 18.10.2021 tarihinde sözleşme imzalanarak hayata geçirilmiştir. Toplam bütçesi 1.098.500,00 TL olan projemiz 18 ay içerisinde tamamlanacaktır.

İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU;

” Ülke çapında İlimizi salep merkezi olarak konumlandıracak olan bu proje ileönemli bir yatırım başlığını ilimiz tarım envanterinekazandırdığımız için mutluluk duyuyoruz. Proje ile üretim alanlarının yaygınlaştırılması, coğrafi işaret alınarak salep pazarında yeni bir marka yaratılması, işleme-paketleme tesisi ve kooperatifleşme ile birlikte üretimden pazara kadar oluşturulacak bir sistem kurulması, özellikle kadınlar ve gençler için istihdam yaratılması ve atıl tarım arazileri ile kuru tarım alanlarında katma değeri yüksek ürün üretilmesi açısından ilimiz tarımına önemli bir yatırım yapılmış olacaktır.

Proje kapsamında FreezeDrying (dondurarak kurutma ) ile yenilikçi kurutma teknolojisinindekullanılacak olması projenin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. İlimizde salebin yanında başta mantar olmak üzere ilimize özgü sebze ve meyvelerin bu teknoloji ile kurutularak katma değerli ve yüksek gelir getirici ürün elde edilmesinin önünü açacak önemli bir projeye imza attık” Dedi.

İl Müdürü TANRIKULU “Projenin ilimiz tarımı sektörü ve salep üreticilerimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim”dedi